Alkateak

 Gaur egundik 1.820.urterarte izan ditugun alkateen zerrenda:

Izen abizenakKargu-jabetzaren dataKargu-uztearen data

Alazne Txurruka Allika

2023-06-17

Gilen Garcia Boyra2019-06-152023-06-17
Pedro Bengoetxea Loiola2015-06-132019-06-15
Maider Zubikarai Beristain2012-07-192015-06-13
Silverio Urkiri Beitia2.011-06-112.012-07-16
Jesus Mª Agirrezabala Goitokia1.999-07-032.011-06-10
Elias Olalde Urkiri1.987-06-301.999-07-02
Iñaki Elosua Elu1.983-05-231.987-06-29
Roman Galarraga Salegi1.979-04-191.983-05-23
Eduardo Galarraga Badiola1.978-03-171.979-04-18
Julian Peña Orbegozo1.976-02-011.978-03-16
Joaquín Aperribay Elosua1.967-06-011.976-02-01
Angel Perez Busteros1.961-02-031.967-06-01
Joaquín Aperribay Zubiaurre1.957-12-071.961-02-03
Leopoldo Ortega Martinez1.955-02-061.957-02-07
Maximo Mugica Urquiola1.952-04-161.955-02-06
Jose Maria Eizaguirre Mendicute1.941-10-081.952-04-16
Jose Maria Aperribay Zubiaurre1.940-02-011.941-09-17
Fernando del Valle de Lersundi1.938-12-051.940-02-01
Saturnino Aldabaldetrecu1.937-12-151.938-12-05
Antonio Allica Urain1.937-01-101.937-12-15
Antonio Trecu Mendizabal1.936-09-261.937-01-10
Florencio Markiegi1.936-02-231.936-09-26
Fernando del Valle de Lersundi1.934-08-251.936-02-23
Marcelino Egaña Aranzibia1.934-08-111.934-08-25
Florencio Markiegi1.931-06-051.934-08-11
Batzorde kudeatzailea1.931-05-201.931-05-31
Florencio Markiegi1.931-05-071.931-05-20
Batzorde kudeatzailea1.931-04-171.931-05-07
Fernando del Valle de Lersundi1.931-04-151.931-04-17
Francisco Andonegui Ulacia1.930-02-261.931-04-15
Jose Joaquín Aztiria1.924-03-231.930-02-26
Ignacio Aguirre1.923-10-021.924-03-27
Romualdo Andonegui1.920-01-011.923-10-02
Juan Trecu Mendizabal1.916-01-011.920-01-01
Guillermo Markiegi1.914-01-011.916-01-01
Romualdo Andonegui1.912-01-011.914-01-01
Saturnino Rementeria1.902-01-011.912-01-01
Juan Jose Trecu1.898-12-281.902-01-01
Jose Vicente Arostegui1.898-07-031.898-12-28
Pedro Olave Beristain1.897-07-011.898-07-03
Francisco Lizarzaburu1.895-07-011.897-07-01
Juan Jose Trecu1.891-09-201.895-07-01
Pedro Miguel de Irure1.887-10-091.891-09-20
Candido Olascuaga1.885-05-261.887-10-09
Saturnino Rementeria1.880-11-071.885-05-24
Pedro Miguel de Irure1.879-07-011.880-11-07
Juan Jose Badiola1.876-03-161.879-07-01
Fernando Urain1.875-01-011.876-03-16
Manuel Lizarraga1.874-01-031.875-01-01
Jose Maria Beristain1.873-08-211.874-01-03
Juan Jose Badiola1.873-02-031.873-08-21
Pedro de Olave1.868-10-091.873-02-03
Juan de Unzueta1.867-06-231.868-10-09
Domingo Mª de Ybarra1.967-01-011.867-06-23
Pedro de Olave1.863-01-011.867-01-01
Juan de Unzueta1.861-01-011.863-01-01
Domingo Mª de Ybarra1.859-01-011.861-01-01
Antonio de Araquistain1.858-02-131.859-01-01
Jose Mª de Alberdi1.857-03-121.858-02-13
Domingo Mª de Ybarra1.854-10-021.857-03-12
Juan Jose de Araquistain1.854-01-011.854-10-02
Antonio Mª de Araquistain1.852-01-011.854-01-01
Jose Mª de Araquistain1.850-01-011.852-01-01
Francisco de Goenechea1.848-03-211.850-01-01
Julian de Aramberri1.848-01-021.848-03-21
Ignacio Sabas de Balzola1.827-02-21
Joaquin Mariano de Uzcanga1.827-01-271.827-02-21
Jose Antonio de Irure1.820-04-161.826-01-27

Florencio Markiegi Olazabal

1934ko abuztuaren 12an, Azpeitiko epaitegiko erabaki judiziala betez Polentzi Markiegi kargutik kendu eta Marcelino Egaña Aranzibia behin-behineko alkate izendatua izan zen. Jarraian, abuztuaren 25eko udalbatzan, Marcelino Egañak alkate karguari uko egin eta Fernando del Valle Lersundik hartu zuen kargua.

1936ko otsailaren 23an kargu publikoentzako egin zen amnistiaren ondoren Polentzik kargua berreskuratu zuen. Irailaren 23an tropa frankistak Deban sartu ziren eta abuztuaren 26an soldatu frankistek Markiegi preso egin zuten. Santanderren, prozesatu eta auzitegi militar batek heriotza-zigorrera kondenatu zuen, 1.937ko urriaren 15ean fusilatua izan zen.